Zakaz konkurencji

Nieprzestrzeganie zakazu konkurencji

Jesteś przedsiębiorcą, który dba o interesy swojej firmy i od jakiegoś czasu odnotowujesz nieprawidłowości? Podejrzewasz, że Twoi pracownicy mogą być wobec Ciebie nielojalni i wynosić informacje z firmy do konkurencji bądź prowadzą działalność konkurencyjną, szkodzącą dobru Twojej firmy? Warto w takim wypadku przyjrzeć się sprawie i wyeliminować takie działania, zanim będzie za późno i firma odnotuje poważne straty. W tym pomoże Ci biuro detektywistyczne JANDA!

Zacznijmy od tego, że zakaz konkurencji nie jest niczym nowym ani wymysłem przewrażliwionego pracodawcy. Dotrzymanie obowiązku powstrzymania się od prowadzenia działalności konkurencyjnej wynika z obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy bądź z przepisów zawartych w umowie, gdzie umieszczono paragraf odnośnie zakazu konkurencji. Dodatkowo można też odnosić się do przepisów zawartych w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Konsekwencje dla pracownika, który naruszy postanowienia, a w ich wyniku pracodawca odnotuje szkodę, bywają surowe. Najczęściej odnosi się to do zwolnienia dyscyplinarnego, a także wyrównania szkody na zasadach odpowiedzialności za szkodę w mieniu niepowierzonym. W tym przypadku niezbędne jest, aby w umowie był zapis o zakazie konkurencji, wystąpiła szkoda po stronie pracodawcy, którą trzeba udowodnić, a także ewidentna wina pracownika (celowe działanie).

Nieprzestrzeganie zakazu konkurencji – kiedy warto sprawdzić swoich pracowników?

Wskutek nieuczciwości pracowników można ponieść zarówno straty finansowe, jak i kontrahentów, bazy klientów, bazy danych czy pracowników. W konsekwencji może nawet dojść do ogłoszenia upadłości.

Jeśli więc podejrzewasz, że Twój obecny lub były pracownik podkopuje pod Twoją firmą przysłowiowe dołki, warto go sprawdzić. Nie tylko wówczas, gdy masz/miałeś w umowie z nim zakaz konkurencji, ale także, gdy takiego zapisu nie było. Dzięki temu istnieje szansa na przykład na odzyskanie klientów czy obronę w razie wypłynięcia danych (co w dzisiejszych czasach, z uwagi na RODO, jest bardzo restrykcyjnie pilnowane i surowo karane).

Sprawdzenie pracowników warto przeprowadzić więc zawsze wtedy, kiedy w firmie odnotowujesz nieprawidłowości bądź obserwujesz działania konkurencji, które są niepokojące. To na przykład przejście kluczowego klienta do konkurencyjnej firmy, wyjście na rynek produktu, nad którym pracujesz od lat pod szyldem konkurencji czy wycieki danych odnośnie Twoich klientów.

Nielojalność pracowników – jak ją wykryć i co dalej?

Samo podejrzenie, że coś niedobrego dzieje się w firmie, jest dostatecznym powodem ku temu, by przyjrzeć się sprawie. Możesz to uczynić na własną rękę, co najczęściej nie przynosi owocnych i pożądanych rezultatów albo zlecić sprawę specjalistom. Nasze biuro detektywistyczne JANDA posiada doświadczenie w wykrywaniu nieprzestrzegania zakazu konkurencji oraz innych działań, szkodzących interesom pracodawcy – m.in. okradanie pracodawcy, infiltracja pracowników "pod przykryciem" czy Workplace Violence – przemoc w miejscu pracy.

Detektyw Janda i zakaz konkurencji

Zdobyte umiejętności, kontakty oraz narzędzia detektywistyczne, którymi się posługujemy pozwalają nam na prowadzenie skutecznych i owocnych działań – dyskretnie i z dbałością o dobre imię Twojej firmy. Dostarczymy dowody, dzięki którym będziesz mógł dochodzić swoich praw. Pamiętaj, że to pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę, ale jej udowodnienie w sądzie pracy wymaga odpowiednich materiałów – zgodnie z prawem to pracodawca jest zobowiązany wykazać wszelkie okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody.

Skorzystaj z pomocy specjalistów!

Biuro detektywistyczne JANDA świadczy swoje usługi w zakresie oferty dla firm, jak i klientów indywidualnych na terenie Śląska – detektyw Rybnik, detektyw Bytom czy prywatny detektyw Ruda Śląska to nasi specjaliści, którzy działają również w innych miastach w województwie i poza nim. Jeśli Twoje zlecenie w zakresie nieprzestrzegania zakazu konkurencji czy jakiekolwiek inne będzie wymagało działań na terenie Polski lub poza nią – możesz na nas liczyć! Posiadamy odpowiednie licencje i uprawnienia, dzięki którym legalnie i skutecznie prowadzimy wszelkiego rodzaju śledztwa.

Nie czekaj, aż interesy Twojej firmy zostaną poważnie naruszone. Jeśli tylko masz wątpliwości co do uczciwości i lojalności swoich wspólników czy pracowników – skontaktuj się z nami. Umówimy się na spotkanie, zapoznamy się ze specyfiką sprawy i podejmiemy działania, które pomogą wykryć i wyeliminować sytuacje szkodliwe dla biznesu. Skontaktuj się z nami teraz i umów spotkanie!

Detektyw JANDA
+48795447706 lub biuro@detektyw-janda.pl