Pan Wojciech jest dyrektorem jednego z przedsiębiorstw w Zakopanem. Ostatnio pojawiły się u niego poważne obawy dotyczące lojalności jednego z zatrudnionych pracowników. Przez wiele lat ten pracownik wykazywał się wzorową postawą, dobrze wykonywał swoje obowiązki, nigdy się nie spóźniał i nie korzystał z nieobecności z powodu choroby. Jednakże, od pewnego czasu zauważono pewne zmiany w jego zachowaniu. Zaczynał wywoływać konflikty z innymi pracownikami, ignorował polecenia przełożonych, często brał urlop na żądanie i kilkukrotnie korzystał ze zwolnień lekarskich.

Pan Wojciech postanowił porozmawiać z tym pracownikiem, aby wyjaśnić sytuację. Niestety, spotkał się z oburzeniem i zarzutami, że bezpodstawnie go podejrzewa. Kilka dni później do działu kadr wpłynęło kolejne zwolnienie lekarskie – czwarte w ciągu trzech miesięcy. Wszystkie zwolnienia były wystawione przez tego samego ortopedę i dotyczyły schorzeń kręgosłupa. Biorąc pod uwagę, że nie były to długotrwałe zwolnienia, a jedynie trwały od 3 do 5 dni, pan Wojciech zdecydował się podjąć działania i zlecić przeprowadzenie śledztwa naszym specjalistom.

 

Dzięki zaskakującym wynikom prowadzonego śledztwa przez nasz zespół detektywów...

Detektywi spotkali się z Panem Wojciechem, aby dokładnie poznać sytuację i zdobyć informacje na temat podejrzewanego pracownika. Na podstawie zebranych informacji i przeprowadzonej rozmowy udało się ustalić pewne kierunki działań. Kontrola pracownika w kontekście nadużywania zwolnień lekarskich to jedno z często spotykanych zdarzeń w średnich i dużych firmach. Dzięki naszemu doświadczeniu podpowiedziano nam, aby przez kilka dni obserwować podejrzewanego pracownika, kiedy przebywa na zwolnieniu lekarskim. Okazało się, że pracownik zamiast rekonwalescować, codziennie pomagał w remoncie jednego z budynków mieszkalnych. W tym budynku mieszkała młoda kobieta, z którą pracownik utrzymywał romans. Pod pretekstem choroby, pracownik umawiał się na spotkania z kochanką i wykonywał pracę fizyczną, mimo swojego rzekomego złego stanu zdrowia.

 

Kłamstwo szybko wyszło na jaw – konsekwencje nadużywania zwolnienia lekarskiego

Zebrane dowody zostały przekazane pracownikowi wraz z formalnym zwolnieniem dyscyplinarnym. Dodatkowo, Pan Wojciech zgłosił sprawę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), który podjął śledztwo w celu wyjaśnienia, czy wystawione zwolnienie lekarskie było zgodne z przepisami dotyczącymi procedury i wydawania orzeczeń lekarskich, oraz czy nie było sfałszowane. Jeśli ZUS stwierdzi, że zwolnienie zostało sfałszowane i nieprawidłowo wystawione, zarówno lekarz, jak i pracownik poniosą odpowiedzialność.

Dzięki podjętym działaniom, Pan Wojciech pozbył się pracownika, który wykorzystywał zwolnienie lekarskie do prywatnych celów kosztem firmy. Jeśli Ty również masz wątpliwości co do zwolnień lekarskich swoich pracowników, zachęcamy do skontaktowania się z nami. Z przyjemnością podejmiemy się zbierania niezbędnych informacji i pomożemy rozwiązać Twój problem. Nasze usługi są dostępne na terenie całego kraju i za granicą, 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.