Detektyw Janda wykrywa przemoc w miejscu pracy

Miejsce pracy to często przestrzeń, w której ludzie spędzają więcej czasu niż w domu. Nierzadko relacje wśród współpracowników są bardzo skomplikowane, z powodu wielu emocji, stresu, pracy pod presją czasu i wymagań ze strony szefostwa. Atmosfera pracy może znacząco wpłynąć na efektywność pracowników, dobry szef dba więc o to, by ludzie, którzy mają ze sobą współdziałać, nie tracili energii na spory i kłótnie. Dla niejednej osoby miejsce pracy jest też obszarem, w którym można spotkać interesującą osobę płci przeciwnej, a wyjazdy i szkolenia sprzyjają nawiązywaniu romansów.

Workplace Violence – przemoc w miejscu pracy na terenie Gliwic

Nasz kolejny klient, właściciel dużej firmy z siedzibą w Gliwicach, zgłosił się do nas z prośbą o zbadanie aktualnej sytuacji w zespole, który zajmował się ważnym projektem. Jako inwestor nie mógł pozwolić sobie na to, by prywatne sprawy pracowników rzutowały na jakość ich pracy, a od pewnego czasu atmosfera w zespole była wyraźnie bardzo napięta. Zgłosił się do Detektywów Janda, ponieważ chciał znać rzeczywiste powody mniejszej efektywności pracy swoich specjalistów.

Detektywi Janda podjęli działania, dyskretna obserwacja i kilka innych sprawdzonych w takich sytuacjach metod, zostały wdrożone. Szybko można było wyciągnąć pierwsze wnioski, które sprowadzały się do tego, że w obecności właściciela wszystko działało jak należy. Wydawało się, że jego obecność sprawia, że każdy realizuje swoje zadania na czas i w dobrym tempie. Sytuacja diametralnie się odmieniała każdorazowo, kiedy tylko właściciel opuszczał swoje biuro. Ostatnimi czasy był mocno zajęty i coraz mniej czasu spędzał w firmie, nic więc dziwnego, że zauważył znaczny spadek efektywności pracy.

Detektywi Janda byli przekonani, że kierownik działu był problemem

W czasie nieobecności obowiązki szefa przejmował kierownik działu. Detektywi Janda byli przekonani, że w jego osobie tkwi problem, potrzebowali jedynie czasu na to, by zebrać dowody na potwierdzenie swojej tezy. Kierownik działu pokazywał swoje drugie oblicze jak tylko szef znikał z firmy. Potrafił być niesprawiedliwy, bardzo krytyczny, a uwagi wygłaszał zawsze w obecności innych osób, tak by były jak najbardziej dotkliwe. Poniżał innych i zdawało się mu to sprawiać satysfakcję. Najdziwniejsze było to, że zespól wydawał się być tak zastraszony, że nikt nie przeciwstawiał się i nie protestował. Przyczyna była prosta, kierownik działu rozpowszechnił wśród zespołu informację, że jest siostrzeńcem właściciela firmy, a on sam jest następcą szefa i jest "nie do ruszenia".

Kierownik działu okazał się tyranem

Wyjazdowe szkolenie stwarzało idealną sytuację do dalszych obserwacji relacji w zespole. Zwłaszcza, że miało się odbyć bez obecności szefa. Szkolenie przebiegało zgodnie z planem, ale Detektywów Janda z Katowic najbardziej interesowało zachowanie pracowników podczas wieczornej imprezy integracyjnej. Alkohol zgodnie z przewidywaniami rozluźnił atmosferę. Kierownik działu zachowywał się nachalnie wobec kobiet, pozwalając sobie na zbyt wiele, jego uwagi były mocno niestosowne. Wyraźnie upatrzył sobie jedną z koleżanek. W pewnym momencie imprezy nastąpiła gwałtowna wymiana zdań z jedną z kobiet i wywiązała się szarpanina. Koledzy zainterweniowali, ich reakcja była zdecydowana, złapali mężczyznę i odprowadzili do pokoju, wśród wykrzykiwanych wyzwisk pod adresem kobiety. Impreza zakończyła się klapą, kobieta szlochała, koleżanki ją pocieszały. Wywiązała się rozmowa wśród zespołu, padło kilka deklaracji o złożeniu wypowiedzenia z powodu zachowań kierownika.

Dowody Detektywów doprowadziły do natychmiastowego zwolnienia kierownika działu

Szef po zapoznaniu się z dokumentacją przecierał oczy ze zdziwienia, trudno mu było się pogodzić z faktem, że takie sytuacje miały miejsce w jego firmie. Bezzwłocznie podjął kroki, by zwolnić kierownika działu. Zwołał nadzwyczajne zebranie zespołu, by wyjaśnić sprawę do końca. Prawda wyszła na jaw, a choć nie była przyjemna, to jednak dzięki efektom pracy Detektywów Janda pojawiła się szansa na uzdrowienie relacji w zespole.

Masz podejrzenie, że coś jest nie tak w Twojej firmie? Zapraszamy do kontaktu. W ramach bezpłatnej konsultacji przedstawimy różne rozwiązania problemu. Jesteśmy do dyspozycji 24h/dobę 7 dni w tygodniu.

DETEKTYW JANDA
+48 795 44 77 06 lub biuro@detektyw-janda.pl