W ostatnim czasie do biura DETEKTYW JANDA zgłosiło się starsze małżeństwo. Powiedzieli, że mają ogromne problemy finansowe, wszystko drożeje, wartość pieniądza maleje i nie wiedzieli, jak radzić sobie z ciężką sytuacją i wtedy jak im się wydawało, nadeszło małe wybawienie. Niedawno do ich drzwi zapłukał mężczyzna, który podawał się za doradcę energetycznego i powiedział, że przedstawi im sposób, aby mogli zaoszczędzić trochę pieniędzy w tych niezbyt łatwych dla ludzi czasach.

Wykorzystywanie ufności osób starszych.

Starsi ludzie byli ciekawi, jakie rozwiązania ma dla nich mężczyzna i bez wahania wpuścili go do domu. Kobieta jako dobra gospodyni zaproponowała mu od razu coś ciepłego do picia a oszust tylko na to czekał. Kiedy kobieta udała się do kuchni, młody mężczyzna zaangażował jej męża w szukanie faktur za prąd, które miały być niezbędne do obliczenia oszczędności seniorów. Znajdowały się one w innym pokoju, więc starszy mężczyzna wyszedł z salonu a złodziej zaczął plądrować szuflady. Zabrał wszystkie oszczędności emerytów, które trzymali na ,,czarną godzinę”, złotą biżuterię oraz pamiątki rodzinne następnie spędził u seniorów godzinę i z tupetem i bez wstydu słuchał o ich ciężkiej sytuacji finansowej. Niedługo po wyjściu mężczyzny starsza kobieta z przerażeniem odkryła brak biżuterii i sprawdziła resztę miejsc, w których wraz z mężem trzymali drogocenne przedmioty oraz oszczędności niestety ich tam nie było. Małżeństwo wpadło w panikę. Natychmiast zgłosili sprawę na policje jednak aby być bardziej skutecznym i szybciej odzyskać utracone mienie przyszli po pomoc do DETEKTYW JANDA.

Identyfikacja wizerunku złodzieja


Sprawa była dość skomplikowana, ponieważ detektywi nie mieli żadnego rysopisu mężczyzny, seniorzy mieli problem nawet z oszacowaniem poglądowego wieku poszukiwanego. Na szczęście wspólnota mieszkaniowa posiadała czynny monitoring z uwagi na występujące wcześniej w okolicy analogiczne sytuacje i zgodzili się udostępnić nam nagrania. To pozwoliło ustalić wizerunek osiedlowego złodzieja oraz w którą stronę się udał po wyjściu z mieszkania emerytów. Zdjęcie ukazujące twarz mężczyzny postanowiliśmy pokazać sąsiadom, aby ustalić, czy któryś z nich go rozpozna. Nie trzeba było długo czekać, szybko trafiliśmy na osoby, które również padły ofiarami jego oszustwa. Okazało się, że chłopak cyklicznie odwiedza starszych ludzi i okrada ich ze wszystkich oszczędności. Złodziej doskonale wiedział, w których mieszkaniach żyją osoby starsze, przez co przypuszczaliśmy, że mieszka bądź regularnie przebywa na tym osiedlu. Po odwiedzeniu kilkunastu mieszkań udało nam się natrafić na małżeństwo, które rozpoznało młodego mężczyznę. Byli bardzo zdziwieni, ponieważ był to ich przyszły zięć. Od razu zadzwonili do córki i poprosili, aby przyjechała do nich wraz z mężczyzną w trybie natychmiastowym. Para dotarła po godzinie, na miejscu czekał już patrol policji. Mężczyznę przewieziono na komisariat w celu złożenia zeznań. Ustalono, że jest winny zarzucanych mu czynów. Młody złodziejaszek poniesie konsekwencje swoich działań a z uwagi na krótki okres dochodzenia naszym klientom zwrócono skradzione kosztowności. Jeżeli potrzebujecie Państwo naszej pomocy prosimy o kontakt telefoniczny jesteśmy do dyspozycji 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. DETEKTYW JANDA